رسم دلباختگی

اطلاعات عمومی

 
عجب قدرتی داره این سنگ بخوان استفاده خوبی میبری
نویسنده : - ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ فروردین ۱۳۸٩
 

چاکرای اول: مراکز انرژی . سنگها و بیماریها
پایه ستون فقرات، محل ورود پرانا (انرژی حیات انسان).
رنگ: قرمز، نشانه زندگی، قوت، نیروی حیات و طبیعت فیزیکی است. طبیعت رنگ قرمز با آتش و خشم مرتبط است.
تمام سنگهای قرمز: مرجان، یاقوت کبود، سنگ یشم، بلادستون.
خواص درمانی:
1- بهبود کم خونی (از جمله   لاغری، فقر غذایی، سرمازدگی).
2- غش.

 

 

چاکرا ی دوم:
پایین شکم، مرتبط با طحال و دستگاه تولید مثل.
رنگ: نارنجی، نشانه غلبه بر خشم و کنترل بر خویشتن است.
تمام سنگهای نارنجی: کارنلین (عقیق قرمز)، اُپال آتشین (یشم و عقیق آتشین)، یشم نارنجی.
خواص درمانی:
تنظیم هضم غذا و گردش خون.

 

چاکرای سوم:
ناف و سولر پلکسوس، مرتبط با دستگاه گوارش و غده ی فوق کلیوی.
 رنگ: زرد، نشانه ذهن، هوش، فهم، درایت زیاد، عقل و ذهنیت است و در ارتباط با احساسات و قدرت فردی  می باشد.
تمام سنگهای زرد و طلایی: توپاز (یاقوت زرد)، سیترین، کهربا.
 خواص درمانی:
1- در شرایطی که سیستم عصبی آسیب پذیر می شود و انرژی مربوط به سولر پلکسوس از تعادل خارج می گردد، می تواند متعادل کننده باشد.
2-  در بیماری دیابت (مرض قند).
3- یبوست.
4- اگر کسی به طور غیر عادی لاغر باشد (یعنی اشعه قرمز را زیاد جذب می کند) رنگ زرد این شرایط را در سیستم فیزیکی بدن خنثی می کند.
5- اگر کسی بیش از حد چاق باشد (رنگ آبی را زیاد جذب می کند) رنگ زرد آن را خنثی می کند.

 

چاکرای چهارم:
قلب، عشق الهی، جوهر هستی، دستگاه گردش خون، سیستم لنفاوی و سیستم ایمنی.
رنگ: سبز، نشانه هارمونی (هماهنگی)، همدردی، خلاقیت، سلامت و فراوانی است.
تمامی سنگهای سبز: زمرد، تورمالین سبز، مالاکایتو، جید، کرایزوپریز، دایوپتز، پریدات، اون تورین، عقیق خزه ای، یشم سبز.
در طیف رنگی، رنگ سبز در حد میانه است. سه رنگ اول (قرمز، نارنجی و زرد) مربوط به جنبه های فیزیکی و سه رنگ آبی، نیلی و بنفش مربوط به جنبه های ذهنی و روانی می باشند.
خواص درمانی:
1- تنظیم دستگاه گردش خون، فشار خون و قلب.
2- تمدد اعصاب و شارژ انرژی حیاتی.
3-  هر کس که محتاج انرژی است کمک می کند.

 

 


چاکرای پنجم:
مرکز گلو، مرتبط با دستگاه تنفس (محل ورود پرانا).
ابراز وجود و خلاقیت، اعتماد به نفس، احترام به خود و کار آیی.        
خواص درمانی:
1- بیماریها یا مشکلات گلو.
2- انواع التهاب ها.
3- خونریزی های داخلی.

 

چاکرای ششم:
چشم سوم یا غده هیپوفیز، دیدن درونی و بیرونی، مرتبط با سیستم عصبی و غدد مترشحه داخلی.
رنگ: نیلی، نشانه مرزهای صوفیانه، نیل به روحانیت، خودکفایی و عقل می باشد.
 تمام سنگهای نیلی: آندیگو، سفیر نیلی، آزورایت.
خواص درمانی:
1-  بهبود بیماری های ذهنی و روانی.
2- کمک به گشودن چشم سوم.
 
چاکرای هفتم:
تاج سر یا غده مخروطی (صنوبری)، محل ورود پرانا.
رنگ: بنفش، نشانه تسلط روحانی است، بالاترین و عمیق ترین نوری است که با بالاترین عامل در وجود ما که همان چاکرای هفتم است در رابطه است.
تمام سنگهای بنفش: آمتیست و فلورایت.
خواص درمانی:
1-  کمک به رفع بی خوابی.
2- رفع هر نوع بیماری یا نارسایی ذهنی و اختلالات روانی. 

سئوال وجواب در مورد سنگها


 

* در صورت استفاده  توسط شخص دیگر  چه باید کرد؟
- باید سنگ را بشویید و آن را از ناخالصى ها پاک کنید. گاهى اوقات سنگى در اختیار شما قرار مى گیرد تا شما بتوانید از آن انرژى بگیرید. شاید این سنگ قبل از شما مورد استفاده شخصى بوده که دچار بیمارى و ناراحتى خاص بوده است. این سنگ از نظر فیزیکى به شما آسیب نمى رساند، ولى امکان دارد که افکار پریشان و انرژى منفى شخص قبلى را همراه داشته باشد و آن انرژى منفى شما را آزار دهد. بنابراین باید سنگها را پاک کرد.


 

* با چه چیزى مى شود سنگها را پاک و شارژ کرد؟
- آب، آتش، خاک و نمک دریا از عوامل پاک  کننده سنگ هستند. شما مى توانید سنگ مورد نظرتان را در حدود ? تا ? ساعت در آب جارى قرار داده و تمیز کنید یا آن را داخل خاک بگذارید و سپس آن را بشویید. گاهى هم مى شود سنگ را روى شعله شمع قرار داد یا اینکه از نمک خشک دریا براى پاک کردن آن استفاده کرد.


 

* بعد از انجام این مراحل نوبت گرفتن انرژى است. این کار را چگونه باید انجام داد؟
- پس از پاکسازى سنگ مى توانید به پشت دراز بکشید و آرامش بگیرید. مدت زمان مناسب معمولاً ?? دقیقه است. بعد از اتمام این کار چند دقیقه در همان حالت باید باقى ماند. بعد سنگ را برداشته و به آرامى باید بلند شد، سنگ را شست، زیرا انرژى منفى و افکار پریشان که به سنگ منتقل شده را تخلیه کرد.
افراد بر حسب نیازشان مى توانند این کار را انجام دهند. البته یک نکته را هرگز نباید از یاد برد و آن اینکه این کار در مورد تمام سنگها صدق نمى کند، باید بعضى از سنگها را مستقیماً روى محل درد قرار داد. بعضى از آنها را در آب قرار داد و بعد آب آن را نوشید.


 

* بهتر است در مورد خصوصیات سنگها و نامشان بیشتر بگویید.
چه سنگى براى کارهاى فکرى و تقویت اعصاب مناسب است؟
- سنگ آزوریت (Azurite) که به رنگ آبى پررنگ است و سختى اش خیلى کم است. معادن این سنگ در فرانسه، ایتالیا و آمریکا قرار دارد. این سنگ را مى توان روى چاکراى پیشانى قرار داد تا باعث باز شدن چشم سوم شود، هرچند که این سنگ براى تمام چاکراها مناسب است. این سنگ براى افرادى که کارهاى فکرى مى کنند، مفید است، از جمله دانش آموزان و دانشجویان آن را مى توانند یا روى میزشان یا در نزدیکى محل کارشان قرار دهند.
آندریت تمرکز حواس را تقویت مى کند و آگاهى را بالا مى برد و براى کسانى که مدیتیشن (Meditation) مى کنند، بسیار مناسب است. سیستم مرکز عصبى و مفصل را تقویت مى کند و گردش خون را منظم مى سازد. این سنگ در برابر حرارت حساس است و نباید بیشتر از یک ساعت در برابر نور خورشید قرار گیرد.


 

* براى شارژ آن چه باید کرد؟
- ماهى یک بار باید روى آن نمک دریا مالید و بعد آن را تمیز کرد.


 


* چه سنگى در درمان نگرانى ها و در مشکلات روحى به ما کمک مى کند؟
- آزوریت - مالاکیت (Azurite - Malachite) که مثل سنگ قبل حساس و شکننده است و نگهدارى اش هم مثل آن است را باید روى چاکراى پیشانى قرار داد. این سنگ مانع نگرانى مى شود و نوسانات خلق و خو را تعدیل مى کند. صبورى و نظم را به ما مى آموزد، تقویت کننده مهره ها، ماهیچه ها، عضلات و غده تیموس که در پایین ترین قسمت گردن قرار دارد، است. در دهان ناراحتى هاى کیسه صفرا، کبد، زخم معده و درمان در مراحل اولیه تأثیرات خوبى نشان داده و به شفاف شدن پوست کمک مى کند.


 

* براى درمان افسردگى سنگى وجود دارد؟
- بله آمازونیت (Amazonite) که رنگ آن آبى متمایل به سبز است و براى چاکراى قلب و گلو مناسب است. این سنگ به متولدین بهمن (دلو) انرژى حیاتى مى دهد. این سنگ را باید هفته اى یکبار زیر آب جارى شست تا شارژ شود. براى دردهاى گردن و کشیدگى عضلات باید این سنگ را به صورت دورانى خلاف عقربه هاى ساعت آرام گردانید. این سنگ انرژى و تحرک را تقویت مى کند و علاوه بر درمان افسردگى براى زنان باردار مفید و مؤثر است و شاخه عصبى و مغز را تقویت مى کند.


 

*  سنگ آماتیست در درمان چه بیمارى هایى مؤثر است؟
-  آماتیست (Amethyste) به رنگ بنفش تابنفش ارغوانى است و براى چاکراى تاج سر مناسب است و نشانه متولدین آذر و اسفند و بهمن و شهریور است. کسانى که بیمارى خونى و ناراحتى هاى لوزالمعده دارند مى توانند این سنگ را بعد از شست و شوى کامل یک شب در نیم لیتر آب قرار داده و صبح ناشتا آن آب را بنوشند و بعد از استفاده مى توانند آن را یک یا دوبار در ماه در زیر آب روان شسته و تخلیه کنند. برخى از مردم بر این باور هستند که این سنگ رنگ چهره را روشن و باز کرده و از طاسى سر جلوگیرى مى کند. در زیورهاى مردم مصر و یونان از این سنگ زیاد استفاده مى شد. آماتیست به شخص آرامش، شادى و شجاعت مى بخشد و برطرف کننده مشکلات روانى و استرس است. این سنگ براى کودکانى که دچار حملات عصبى یا خشم مى شوند بسیار مؤثر است و برطرف کننده سرگیجه و اختلالات چشمى است


 

*  چه سنگى غرور و حسادت را از بین مى برد؟
-  الماس (Diamant) که در رنگهاى سفید روشن، قهوه اى مایل به زرد، نارنجى روشن و سیاه دیده مى شود و از معادن آفریقاى جنوبى، هند، برزیل، روسیه و استرالیا تولید مى شود. اسم الماس از لغت یونانى آداماس گرفته شده و به معناى عشق ابدى و تسخیر ناپذیرى است. الماس نشانه متولدین مرداد، دى و فروردین است. این سنگ روى تمام سیستم بدن تأثیر مى گذارد و از به وجود آمدن سنگ کلیه، کیسه صفرا و مثانه جلوگیرى مى کند. الماس روى دستگاه گوارش اثر مطلوبى دارد و اعصاب و مغز را نیرو مى دهد، در رفع مسمومیت، تقویت چشم، تسکین نقرس و مصونیت بدن تأثیر بسزایى دارد. الماس ما را از اشتباهاتى که مى کنیم آگاه مى کند و غرور و خودخواهى و حس حسادت را تعدیل کرده و از بین مى برد. براى درمان بهتر است از سنگ نتراشیده الماس استفاده شود و پس از هر بار استفاده باید آن را زیر آب شسته و زمان کوتاهى در زیر نور خورشید قرار داد.


 

*  در درمان بیمارى هاى پوستى چه سنگى مفید است؟
-  اون تورین (Aventurine) که رنگ آن ترکیبى از خاکسترى، کمرنگ تاشیرى کمرنگ است. این سنگ مختص چاکراى قلب است. براى درمان بیماریهاى پوستى - آبله و جوشها مؤثر است. این سنگ را در یک لیوان بیندازید و بگذارید یک شب تا صبح در آب بماند سپس پنبه یا گاز را به این آب آغشته کرده و به محل هاى مورد نظر به صورت ضربه ملایم بزنید.
 از ماساژ دادن پوست باید پرهیز شود. این کار را تا خوب شدن کامل پوست باید ادامه داد. یکى دوبار آن را در آب جارى بشویید و چندین ساعت در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید. این سنگ به متولدین اردیبهشت، تیر، آذر تعلق دارد.
این سنگ علاوه بر آلرژى هاى پوستى - اگزما- آکنه ها براى بیمارى چشمى- ریزش اشک و شوره سر مفید است. اون تورین باعث گشاده رویى، خونسردى، صبورى، شوخ طبعى و  آرامش است. ارتعاشات اون تورین مشکلات قلبى و عصبى را برطرف مى کند.


 

*  براى تقویت صفت هاى خوب و ویژه آیا سنگى وجود دارد؟
-  اوپال (Opal) با طیف هاى نورى رنگین کمانى که دارد در رنگهاى گوناگون یافت مى شود. محل کشف آن استرالیا، برزیل، مجارستان، چکسلواکى مى باشد. براى چاکراى تاج سر استفاده مى شود. این سنگ به طلسم خوشبختى معروف است و براى هنرپیشگان و موسیقیدانان مناسب است. این سنگ متعلق به متولدین فروردین، آبان، آذر و بهمن مى باشد. اوپال براى درمان ناراحتى هاى معده، روده، جریان خون بسیار مفید است. گلبول هاى قرمز خون را افزایش مى دهد. اوپال سفید چشم هاى مارا بر زندگى و افکار درونى باز مى کند و باعث تقویت صفت هاى خوب مى شود.


 

*  چه سنگى براى تمرکز و آرامش و تقویت حواس مفید است؟
-   فلورین (Florine) در رنگهاى سفید، آبى کمرنگ، سبز، زرد و بنفش یافت مى شود. رنگ آبى روشن آن براى متولدین بهمن و بنفش آن براى متولدین اسفند مناسب است. از فلورین براى چاکراى تاج سر و چاکراى پیشانى مى توان استفاده کرد. قدرت کشش این سنگ در تمرکز بسیار زیاد است. این سنگ احساس و الهام ما را در برابر مسائل زندگى، دوست یابى و مسؤولیت پذیرى تقویت مى کند و یکى از مناسب ترین سنگها براى انجام مدیتیشن است و براى تمرکز و تقویت حواس بسیار مفید است و روى افراد مبتلا به سندرم داون یا منگولیسم تأثیر بسیار خوبى دارد. براى بیماریهاى استخوانى و عوارض زخم ها مفید است و بخصوص براى کودکان در حال رشد که نیاز به جذب مواد معدنى و شیمیایى غذاها دارند کمک مى کند. این سنگ را ماهى یک یا دو بار در آب بشویید و در معرض نور خورشید قرار دهید.


 

*  آیا سنگى وجود دارد که غصه را از انسان دور کند؟
-  پریدوت (Peridot) به رنگ سبز یا سبز زیتونى است. متعلق به چاکراى قلب است. به متولدین ماه هاى خرداد و مرداد مربوط است. براى درمان اگزما مى توان چند قطعه سنگ پریدوت را ?? ساعت در یک لیوان روغن فشرده شده خنک (از شب تا صبح) قرار دهید بعد با یک گاز این محلول را روى محلهاى مورد نظر بمالید. حتماً دقت کنید که پوست را مالش ندهید. اگر دوست داشته باشید مى توانید به جاى روغن زیتون از یک لیوان آب استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده حتماً این سنگها را در زیر جریان آب بشویید و در معرض خورشید قرار دهید. این سنگ ما را در برابر تأثیر دیگران محافظت مى کند و قدرت مبارزه و ایستادگى مى دهد و اندوه و غصه را دور مى کند. داشتن گردنبندى از پریدوت به گردن مانند انرژى محرکه اى براى کسانى است که به زمان اهمیت مى دهند. این سنگ براى ناراحتى هاى قلبى و پوستى و ناراحتى هاى داخلى مؤثر است. بافت ها را اصلاح و استخوان ها را قوى مى کند.


 

*  عقیق چه خاصیتى دارد؟
-  عقیق (Agate) یکى از قدیمى ترین سنگ هاى شناخته شده و به کار گرفته شده از دوران بسیار کهن تا به امروز است. این سنگ براى چاکراى خاجى استفاده مى شود که اگر نارنجى باشد بهتر است. مربوط به متولدین اردیبهشت و آبان است. زمانى که چشمهایتان خیلى خسته است مى توانید روى پلکهایتان قطعه اى عقیق قرار داده و به مدت بیست دقیقه در همان حال باقى بمانید. پس از مصرف عقیق را در آب جارى بشویید و مى توانید در اشعه خورشید نیز قرار دهید. ارتعاشات منفى را از شما دور مى کند و قدرت بیان را آسان مى کند. این سنگ براى درمان سر درد، پشت درد، گرفتگى عضلانى، دردهاى کلیه، پروستات، روده، کبد، ریه و معده مفید است.


 

*  چه سنگى انسان افسرده و خشمگین و غمگین را از نظر روحى کنترل مى کند؟
-  سیترین (Citrine) از سبز متمایل به زرد تا زرد متمایل به قهوه اى دیده مى شود. این سنگ مناسب شبکه خورشیدى است و مربوط به ماه هاى خرداد، اردیبهشت، مرداد و شهریور است.
براى کسانى که غمگین و افسرده و خشمگین هستند مفید است، هوشیارى ما را در برابر کوتاهى ها نسبت به خودمان که باعث آسیب پذیرى مان شده افزایش مى دهد. با حمایت این سنگ احساس تازه اى نسبت به زندگى پیدا مى کنیم. مشکلات غده اى را تسکین مى دهد و سوخت و ساز بدن را متعادل مى کند و براى دستگاه گوارش خون و تقویت اعصاب مفید است.


 

*  سنگى وجود دارد که باعث خوش شانسى شود؟
-  سنگ ماه (Moon Stone) به رنگ زرد متمایل به نارنجى است. این سنگ براى چاکراى دوم استفاده مى شود. این سنگ براى درمان اختلالات هورمونى خانم ها بسیار مفید است. در بارورى و ازدیاد شیر مادر مؤثر است. مادران مى توانند این سنگ را برگردن آویزند بطورى که بین دو سینه قرار گیرد و با خود داشته باشند البته در زیر تابش قرص کامل سعى کنید از این سنگ استفاده نکنید. از مسافران حمایت مى کند و معتقدند که این سنگ شانس مى آورد، براى غدد زنانگى بسیار مفید است، الهامات و حساسیت را زیاد مى کند و براى مدیتیشن نیز مناسب است. این سنگ را با آب بشویید و در زیر تابش نور خورشید قرار دهید.


 

*  فیروزه از قدیم الایام در بین ما ایرانیان جایگاه ویژه اى داشته است از خاصیت هاى درمانى این سنگ بگویید.
-  فیروزه (Turquoise) به رنگهاى آبى فیروزه اى، آبى متمایل به سبز در طبیعت یافت مى شود. این سنگ باعث نشاط و شادى مى شود. اعتماد به نفس را زیاد مى کند و انسان را در برابر کابوس ها، خواب هاى آشفته، ارتعاشات منفى و زیان بار حمایت مى کند و به قول برخى طلسم صاحب آن است. این سنگ براى تمام بیمارى هایى که در اثر کمبود مواد غذایى ایجاد شده مفید است و عملکردهاى نادرست کبد- التهابات غدد ریوى- بیماریهاى تنفسى و قلب را اصلاح مى کند. این سنگ به متولدین اسفند تعلق دارد و مناسب براى چاکراى گلو است. فیروزه را مى توانید به مدت ده دقیقه بر روى چاکراى کودکانى که حمام کرده اند قرار دهید.
فیروزه را از عطر - آب - صابون - روغن و نور خورشید دور نگه دارید. براى تمیز کردن و شارژ آن را داخل نمک دریا قرار دهید.


 

*  مروارید نیز سنگى است که مورد پسند اکثر خانمها است در این مورد هم توضیح دهید.
-  این سنگ آهکى در داخل صدف شکل مى گیرد. در رنگهاى سفید - زرد طلایى - خاکسترى - سیاه یا صورتى یافت مى شود. گردنبندى از این سنگ را اگر همراه داشته باشید شما را در برابر نگون بختى حمایت مى کند. مروارید نشانه متولدین ماههاى تیر، مهر، اسفند و مروارید سیاه متعلق به متولدین دى ماه مى باشد. این سنگها را محبوس نکنید چون در خشندگى خود را از دست مى دهند. این سنگها را یک بار در ماه در نمک خالص دریا تمیز کنید. مروارید نگرانى و اضطراب را از بین مى برد. مروارید براى زخم معده- ناراحتى هاى روده- سردرد مفید است. چشم ها را تقویت مى کند براى تقویت طحال و غدد فوق کلیوى مؤثر است کمبود کلسیم را جبران مى کند.


 

*  لاجورد چه خاصیتى دارد؟
-  لاجورد (Lapis - Lazwi) از جمله سنگهایى است که انسان هزاران سال پیش به آن دست یافته و از آن زیورهاى گوناگونى براى خود ساخته است. رنگ آن آبى تیره و به متولدین ماههاى آذر، دى، بهمن و اسفند تعلق دارد. آگاهى ما را بالا مى برد و به عنوان سنگ عشق و دوستى معرفى شده، افسردگى را از بین برده و شادى را جایگزین مى کند، براى فشار خون بالا بسیار خوب است، تب را کاهش مى دهد عمل ریه ها، لنف ها وغده تیروئید را تقویت مى کند و براى تمیز کردن آن بهتر است آن را در نمک خشک دریا قرار دهید.


 

*  یاقوت کبود چه خاصیت درمانى دارد؟
-  یاقوت کبود (Sophir) یکى از سنگهاى مناسب براى مدیتیشن است. شما را در تصمیماتتان حمایت مى کند. این سنگ با ارتعاشات خود انرژى صاحبش را تقویت مى کند. یاقوت کبود سنگ عقل، واقعیت و خرد است. این سنگ را براى از بین بردن بیخوابى که موجب ناراحتى هاى عصبى مى شود، باید روى چاکراى پیشانى یا چشم سوم قرار داد. براى بسیارى از بیماریها از جمله ناراحتى هاى پوستى- مو- ناخن سوزش معده و ناراحتى هاى مزمن گوش - فک - سینوسها- تومورها- سرگیجه بسیار مؤثر است. براى کودکانى که دچار لکنت زبان هستند مى توانند آن را به همراه کلسدوئین (Calcedoine) به گردن خود بیاویزند. براى تخلیه این سنگ را در نمک خشک دریا قرار دهید و در حدود یک ساعت بگذارید در نور خورشید شارژ شود. این سنگ به متولدین اردیبشهت، شهریور، اسفند، آبى تیره آن به آذر و آبى روشن آن به خرداد تعلق دارد.


 

*  در مورد سنگ کهربا بگویید.
-  سنگ کهربا (Ambre) از فسیل صمغ درختان کاج تشکیل مى شود و قدمت آن به میلیونها سال مى رسد. به رنگ زرد و زرد متمایل به قهوه اى عسلى است. آلرژى هایى را که در اثر عوامل محیط به وجود مى آید شفا مى دهد. براى دندان درد کودکان و ناراحتى ریشه دندان بزرگ سالان مفید است و سوخت و ساز بدن را افزایش مى دهد، براى ناراحتى هاى چشم - گوش - گلو - عفونت ها - مجارى تنفسى - زخمها و التهابات پاو زانو مفید است. کهربا نیروى اراده را افزایش و ما را از نیروهاى خودمان آگاه مى سازد. کهربا سنگ متولدین خرداد، مرداد و شهریور است. به چاکراى شبکه خورشیدى تعلق دارد، براى درمان رماتیسم مى توان این سنگ را ?? ساعت در داخل یک لیوان آب قرار داده و صبح ناشتا آن را نوشید.


 

*  سنگى که باعث افزایش عشق و محبت باشد، وجود دارد؟
-  کوارتز در رنگهاى سفید شیشه اى - سفید با رگه هاى تورمالین سیاه- آبى- صورتى- دودى- قرمز یافت مى شوند. کوارتز آبى براى افسردگى و کوارتز دودى رفع نگرانى کرده و دید صاحبش را نسبت به زندگى مثبت مى کند. این سنگ براى چاکراى طحال است و مخصوص متولدین دى است.
براى پانکراس - شکم - کلیه و اندامهاى جنسى زن و مرد مفید است. کوارتز قرمز مخصوص چاکراى شبکه خورشیدى و متعلق به متولدین خرداد و مرداد است. نیروى ایمنى بدن را تقویت و براى ناراحتى ریوى مفید است. کوارتز شیرى از شفافى به تیرگى مى رود.
خستگى را از بین مى برد باعث توازن و هماهنگى در زندگى مى شود، عشق را زیاد و عوامل منفى را مى زداید، تقویت کننده و محرک دستگاه گوارش- سیستم عصبى- غدد و ریه ها و همچنین بافت هاى چربى مى باشد. کوارتز شیرى با قشرى از تور مالین نیروى تازه اى پس از شرایط سخت و ناهنجار به انسان مى دهد.
کسانى که با دوست یا همسر خود مشکلى دارند این سنگ را همراه داشته باشند این سنگ براى قلب وجریان خون مفید و غدد هورمونى زنان و همچنین مردان را تنظیم مى کند و به درمان ناراحتى هاى استخوانى- زخم ها کمک مى کند.
غم دورى از وطن را از بین مى برد این سنگ براى هنر پیشگان بسیار مناسب است و افسردگى و ناراحتى هاى روحى را التیام مى دهد.


 

* یاقوت قرمز چه خاصیتى دارد؟
یاقوت قرمز (Rubis)
فشار خون خیلى پایین را افزایش مى دهد و حالت ناتوانى و ضعف را از بین مى برد. ع
مل متابولیسم بدن را آسان و غدد و اعصاب را تقویت مى کند.
این سنگ در حالت تمرکز موجب پرورش نیروهاى معنوى مى شود. حامى خوبى در برابر انرژى هاى منفى مى باشد.
یاقوت قرمز به متولدین مرداد، فروردین، تیر تعلق دارد و براى چاکراى ریشه و قلب استفاده مى شود براى تخلیه در آب جارى شسته شود.


 

* در مورد زمرد بگویید
(Emerald) به معنى سبز است که از کلمه یونانى اسماراگدوس Smaragdos گرفته شده است. زمرد از سنگ هاى قیمتى است رنگ آن سبز است که هر چه پررنگ تر و درخشانتر باشد گرانبهاتر است در برابر حرارت بیش از ??? درجه سانتیگراد رنگ باخته کدر مى شود و امکان شکستن آن بسیار است. این زمردها تراش مخصوص به خود را دارند که به آن تراش زمردگونه مى گویند. زمرد هر چه کمرنگ تر، کدرتر و داراى ترک باشد نامرغوبتر است به همین خاطر گاهى آنها را به صورت دامله یا کابوشن و یا گنبدى مى تراشند. از دوران کهن بیشترین ارزش را براى زمرد قائل بوده و رنگ سبز آن را به مزرعه سرسبز تشبیه مى کردند. در گذشته هاى دور افسانه هاى بسیارى درمورد زمرد نوشته اند. معتقد بودند که اگر قطعه اى از زمرد را در برابر چشمان افعى نگه داریم بازتاب نورى که از این سنگ چشمان افعى را کور خواهد کرد و یا این سنگ خلق و خوى اعتدال به صاحب خود داده و ثروت او را زیاد خواهد کرد و یا باعث پیشگیرى از بیمارى ها خواهد بود. از نظر روانى آرامش و اعتدال ایجاد مى کند درباره معادن کلئوپاترا نیز بسیار نوشته اند و یا علاقه رومى ها به این جواهر و ... و یا این که چینى  هاى قدیم از خرد و پودر کردن آن در علم پزشکى استفاده مى کردند. امروزه کشفیات دیگرى درباره این گوهر گرانبها کرده اند و آن اینکه اثر مثبت بر روح و روان دارد. به کسانیکه مدیتیشن مى کنند و یا در جستجوى راه هاى معنوى هستند کمک مى کند. حالت هاى دلواپسى و نگرانى ، حساسیت هاى بى مورد و زودرنجى را از بین مى برد. حس برتر را در انسان قوى مى کند قدرت بیان را زیاد مى کند. برخى معتقدند که این سنگ طلسم خوشبختى براى هنرپیشگان و موسیقى دانان است و براى پزشکان و راهیان سفر و پدرانى که با فرزندان خود تناسخى ندارند بسیار خوب است.
بر جسم فیزیکى نیز تأثیرات مطلوب دارد: در بهبود ناراحتى هاى قلبى - فشار خون - گرفتگى رگ ها - بیمارى  دیابت - مجارى کیسه صفرا - کبد - دستگاه گوارش - دردهاى ستون فقرات - درد مفاصل - رماتیسم - پارکین سون - صرع بسیار مفید است. آب زمرد چشمان خسته و ضعیف را تقویت مى کند. تب و گریپ کودکان را درمان مى کند. براى درد ناحیه ستون فقرات مى توان آن را مستقیم روى ناحیه دردناک قرار داد.
این سنگ بر تمام چاکراها بویژه چاکراى قلب تأثیر مثبت مى گذارد.
بعد از هر بار استفاده در زیر آب جارى شسته و یکبار در ماه در برابر نور خورشید قرار دهید تا دوباره شارژ شود.
این سنگ به متولدین اردیبهشت و تیر تعلق دارد.

خاصیت سنگها

سنگهای شفابخش برای کودکان

به راستی سنگهای هدایای از جانب زمین هستند . به نظر می رسد که کودکان نوعی جاذبه و گرایش طبیعی نسبت به سنگها دارند و دلشان می خواهد هر نوع سنگ یا کریستالی را از زمین برداشته و آن را به طور کامل کشف کنند . در این گونه مواقع ، آنها تمام حواس خود را بکار می گیرند و دوست دارند بفهمند هر کریستالی به چه چیزی شباهت دارد ، آن را با سرانگشتان خود لمس می کنند ، یا حتی کریستال را به سایر نقاط بدن خود می مالند . آنها کنجکاوند که بدانند وقتی که یک کریستال به زمین یا درون آب می افتد چه صدایی می دهد ، و یا چه بو و مزه ای دارد .

بعضی کودکان از حواس فراوانی خود استفاده می کنند تا بگویند که کریستالها به آنها چه می گویند . حتی بدون اینکه آموزشی به آنها داده شده باشد به گونه ای اسرارآمیز ، از سنگها برای درمان خود استفاده می کنند . بچه ها خیلی سریع می توانند نسبت به نیروی درمانی سنگها واکنش نشان دهند .

فرزندان خود را به فروشگاههای سنگ و جواهر آلات و سنگهای معدنی ، نمایشگاهها و موزه های سنگهای قیمتی ، یا مناطقی مثل غارها و معادن ببرید و بگذارید سنگ کریستالی را که دوست دارند بردارند . آنها اغلب اوقات کریستالهایی را که برای بهبود و درمان آنها مفید است انتخاب می کنند . یکبار من با دختر چهارده ساله ای به یکی از این نمایشگاههای سنگ رفتم و او از میان همه سنگها ، سنگ کریستالی به نام (( اشک سرخپوست)) را انتخاب کرد که برای درمان افسردگی و غم مورد استفاده قرار می گیرد . این دختر بچه آن سنگ را محکم در دستش گرفت و گفت : (( من می خواهم که این سنگ همیشه همراهم باشد! )) از مادرش پرسیدم که آیا به تازگی کسی در خانواده تان فوت کرده است و او با تعجب جواب داد: (( من برادرم را چهار هفته قبل از دست دادم ، اما ما در این مورد چیزی به او نگفته ایم )) . دخترک به طور آشکار ناراحتی و اندوه خانواده اش را احساس کرده بود و احتیاج به یک سپر محافظ داشت تا خود را از احساسات ناخوشایند اطرافیانش در امان نگه دارد .

در ادامه فهرستی از سنگهای مختلف ارائه داده ام که به سلامت بچه ها کمک می کند . اجازه بدهید فرزندتان این نوع سنگها را در جیبش بگذارد و همیشه به همراه داشته باشد و حتی موقع خواب و استراحت هم سنگ مخصوصش را پیش خود نگه دارد .

 

یاقوت ارغوانی

 یاقوت ارغوانی یکی از بهترین سنگهای شفابخش است . خاصیت این سنگ عمدتأ به خاطر این است که می تواند هر نوع احساس منفی را از وجود شخص بیرون بکشد و ضمیر او را پاک و شفاف کند . در مورد کودکان می تواند اضطراب و آشفتگی ناشی از بلوغ ، یا هر نوع غم و افسردگی مربوط به شکست تحصیلی ، یا شنیدن اخبار ناخوشایند مثل طلاق یا مرگ ، و غیره را در آنها از بین ببرد . یاقوت ارغوانی در این گونه موارد تمام احساسات منفی را به طرف خود جذب می کند و به کودک آرامش می بخشد . برای بچه هایی که ناتوانی های گوناگون دارند و یا دچار مشکلات جسمی و روحی هستند چند تکه سنگ یاقوت ارغوانی در اتاق آنها باعث می شود این نیروهای منفی از وجود آنها تخلیه شود و اتاق آنها به یک وضعیت آرام و متعادل برگردد . برای درمان دردهای موضعی ، سنگ یاقوت ارغوانی را به طور مستقیم به مدت 20 دقیقه در روی محل درد یا اطراف آن بگذارید تا تسکین یابد .

 

اشک سرخپوست

اشک سرخپوست یا ((سنگ غم)) خیلی تیره است ولی در عین حال نور را از خود عبور می دهد . اگر شما تکه کوچکی از آن را جلوی نور نگه دارید می توانید همچون شیشه ، طرف دیگر را ببینید . به هر حال ، اگر شما از سنگ اشک سرخپوست برای جذب احساسات منفی استفاده کنید ، خواهید دید که قسمتی از فضای درونی آن تیره و کدر می شود و گاهی اوقات بعد از برطرف شدن غم و اندوه دوباره شفاف می گردد .

 

سنگ شفاف (حجرالبرق)

حجرالبرق یا ((سنگ رهبری)) یک سنگ تقویت کننده و نیرو دهنده است که انرژی قلب را احیا می کند و میان انرژیهای زنانه و مردانه در بدن تعادل ایجاد می کند . این سنگ سبز رنگ است و بسیار دوست داشتنی و محافظ قلب است . بسیاری از بچه هایی که خجالتی ، ترسو و مطیع و سربه زیر هستند برای بازیابی اعتماد به نفس نیاز به چنین سنگی دارند .

این سنگ به شخص کمک می کند تا فعال باشد و کارش را آنطور که خودش می خواهد شروع کند و خلاصه ابتکار عمل را در دست گیرد . بچه هایی که دچار تنگی نفس هستند ، به سوی این سنگ جذب می شوند زیرا این سنگ ریه ها را باز می کند و باعث می شود احساس سبکی و آرامش کنند .

 

عقیق سرخ

سنگ عقیق یا ((سنگ عزت نفس)) برای تقویت حس احترام به نفس و ارزش قایل شدن برای خویشتن به کار می رود . رنگ های نارنجی تیره این سنگ به خوبی بیانگر نیروی تقویت کننده چاکراهای اول و دوم و سوم دراین سنگ است و باعث حس امنیت و عشق به خویشتن می شود . رگه های صورتی رنگ موجود در این سنگ ، عشق و علاقه را در بین والدین و فرزند تقویت می کند . این سنگ همچنین برای بیماریهای پوستی از جمله آکنه بکار می رود . برای این کار سنگ را در بالای پوست نگه داشته و برای مدت چند دقیقه به صورت دایره وار حرکت دهید .

 

کوارتز شفاف

کوارتز شفاف یا ((سنگ شفابخش)) نوعی کریستال است که برای همه نوع درمان به کار می رود . هر سنگ کوارتز در واقع نیرو و انرژی خاصی دارد و از خاصیت شفابخشی ویژه ای برخوردار است . وقتی که کودک تکه ای از این سنگ را در دست می گیرد ، انرژی آن یا خیلی آهسته تخلیه می شود یا خیلی سریع و ناگهانی . در حین خالی شدن انرژی سنگ ، کودک احساس می کند که گویا در معرض یک شوک الکتریکی ملایم قرار گرفته است . همین انرژی طبیعی ، کافی است که هر گونه احساس ناراحتی و غم از کودک دور شود و حالت منفی احساسی در او تغییر کند و احساس شادابی و نشاط کند . اگر کسی چندین تکه از این سنگ به همراه داشته باشد انگار انواع مختلفی از سنگهای شفابخش را به همراه دارد زیرا هر تکه از سنگ کوارتز شفاف دارای خاصیت درمانی خاصی است و او می تواند از آنها در موارد و موقعیتهای گوناگون استفاده کند . مجموعه این سنگها همچنین برای سازماندهی افکار پراکنده و از بین بردن نیروهای منفی مفید هستند .

 

 کوارتز سرخ

کوارتز سرخ یا ((سنگ عشق و دوستی)) یکی دیگر از سنگهای چند منظوره شفابخش است به ویژه برای کودکانی که احساسات آزار دهنده و یا تمایلات پرخاشگرانه دارند . کوارتز سرخ می تواند زخمهای یک قلب شکسته را که در اثر رودررویی با واقعیتی تلخ و خشن ، آسیب دیده است التیام بخشد .

کوارتز سرخ برای بچه هایی که بیقرار و بسیار فعال هستند و مبتلا به تشویق و نگرانی ، ترس ، اضطراب ، دلواپسی و بسیاری از اختلافات روحی دیگر هستند آرامش به ارمغان می آورد . برخی فواید عصب شناسی نیز دارد . یعنی اگر این سنگ را در بالای مراکز عصبی نگه داریم ، گرفتگی عضله از بین می برد و عضله شل می شود . در مورد قلب های جوان ، کوارتز سرخ می تواند کمک کند تا چاکراهای قلب باز نگه داشته شود ، و به قلب حیات می بخشد و آن را حفظ می کند . این سنگ انرژی های خوب را وارد قلب کرده و از ورود انرژی های بد جلوگیری می کند .

 

سنگ لاجورد

سنگ لاجورد یا ((سنگ موازنه روحی)) یک متعادل کننده باور نکردنی برای کودکانی است که قابلیتهای روانی فوق العاده ای را از همان دوران اولیه زندگی خود نشان می دهند . رنگ آبی تیره این سنگ باعث تحریک هوشیاری و خود آگاهی و پالایش بصیرت معنوی در کودک می شود . سنگ لاجورد زمینه را برای قبول خود و پذیرش نعمت هایی که به او ارزانی شده است آماده می کند و به کودک کمک می کند که به آگاهی معنوی برسد . این سنگ دارای قدرت های محافظ است و همه حسهای روحی ـ روانی را تحریک می کند و از همین رو بسیار ارزشمند است .

 

یشم سبز

یشم سبز یا ((سنگ تسکین دهنده احساسات)) را به راحتی می توان برای بچه ها تهیه کرد و مثل جواهر آلات معمولی مورد استفاده قرار داد . بچه ها حساس و هیجانی اغلب به یک وسیله محافظت کننده احتیاج دارند که همراهشان باشد و از این طریق مطمئن شوند که احساساتشان بر آنها غلبه نمی کند و آنها را تحت تأثیر قرار نمی دهد . این سنگ اعتماد به نفس ، و اتکا به خویشتن را به بچه تقویت می کند . یشم سبز به فرد ایمان می بخشد تا در زندگی به تک تک آرزوهای خود برسد .

 

چشم ببر

سنگ چشم ببر با لایه های نازک قرمز رنگی که در آن وجود دارد هنگامی که به سمت جلو و عقب تکان داده می شود نور را در مسیر معینی منعکس می کند و به نظر می رسد چشم یک ببر به شما خیره شده است! اجازه دهید کودکتان نیروی این سنگ را کشف کند . این سنگ برای بچه هایی که از نظر روحی سرکوب شده اند بسیار خوب است و قوای روحی ـ روانی آنها را تقویت می کند .

 

سولفید آهن

سولفید آهن یا ((سنگ محافظ و نگهبان )) به شکل های مختلف وجود دارد ـ صفحات دایره شکل تا مکعب های مختلف سطح براق و برنجی این سنگ ، بچه ها را به طرف خود جلب می کند . این سنگ شبیه آینه ای کوچک است که انرژیهای منفی را از بچه دور می کند و هراس او را در اختیار دارد حس می کند که از نظر جسمانی در وضعیت کاملی قرار دارد و سرشار از عشق است .

 

بالا

 

 سنگهای شفابخش برای زنان

 زنها در هر سن و سال و در هر مرحله از شفا و بهبودی خویش ، می توانند از سنگها استفاده کنند . شناخت و آگاهی از خویشتن در طی یک سفر معنوی ، کار ساده و آسانی نیست و احتیاج به زمان و منافع بسیاری دارد . بعضی افراد قادر نیستند خطرات و هراسهای ناشی از پایین انداختن نقابهایی که بر چهره زده اند را بپذیرند و خود واقعی خویش را آشکار کنند و به گوهر ناب زندگی دست یابند .

(( ایزس بدون روبنده )) نام یکی از الهه های مصری است که چهره اش را با پارچه قرمزی پوشیده بود و نماد جهالت و احساسات گرایی است که همیشه در میان انسان و حقیقت قرار گرفته است . ایزس، روبنده خود را برای فرزانگان و خردمندان برمی دارد و اسرار جهان هستی را برای آنها آشکار می کند . این سفر درونی برای آنهایی که قادرند در برابر قدرت طوفانی آگاهی کامل تاب بیاورند بسیار مقدس و ارزشمند است .

در این سفر خیالی ، کریستالها نقش شفادهنده ایفا می کنند . کریستالها ، همچون اسرار درونی یک زن ، به فرآیند پایین انداختن روبنده از چهره ایزس درونی کمک می کنند و باعث می شوند همه موانعی که بر سر راه شناخت خویشتن خود ایجاد کرده ایم از میان برداریم.

کریستالها شخص را مورد حمایت قرار می دهند و به شفا و آرامش عمیق و درونی زن کمک می کنند . از جمله سنگهای کریستال شفابخش برای زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد .

 

کهربا

کهربا یا ((سنگ آرامش دهنده)) نوعی کریستال است که به اعصاب شخص آرامش می بخشد . انرژی های منفی را از فرد دور می کند و او را تشویق می کند که زندگی را زیاد سخت نگیرد . این سنگ همچنین در طی مراقبتهای بعد از عمل جراحی می تواند آرامش دهنده هیجانات و عواطف باشد .

 

لعل بنفش

لعل بنفش یا ((سنگ شفادهنده)) بدبینی و منفی گرایی را از وجود فرد دور می کند و به صفا و پاکی می بخشد . این سنگ احساس حقارت و خودکم بینی را در فرد از بین می برد و به او یک چشم انداز معنوی می بخشد . آرامش و صبر را در شخص افزایش می دهد و قلب را سبک می کند .

 

اشک سرخپوست

اشک سرخپوست یا ((سنگ غم)) کمک می کند که اشکهای شخص از چشمان او جاری شود و همه موانعی را که فرد را از تجربه غم و اندوه سنگین باز می دارد از میان بر می دارد . این سنگ همه عقده های فروخفته را بیدار می کند و باعث سبک شدن روح شخص می شود . این سنگ سپس غم و اندوه شخص را از او می گیرد و تفییر رنگ می دهد و تیره می شود .

 

بالا

 

 

سنگهای شفابخش برای مردان

مردها ، کریستالها و سنگ جواهرات را اغلب به صورت انگشتر ، گردنبند ، و غیره بکار می برند یا در روی لباسهای رسمی خود می آویزند تا موقعیت و منصب خود را در جامعه مشخص کنند . در دوران قدیم ، جنگجویان کریستالهای براق را طی جنگ بر روی سپرهای محافظ خود جاسازی می کردند تا از آنها محافظت کند . ساخت جواهر آلات و سنگهای قیمتی تزئینی هنوز هم عمداً به دست مردان انجام می گیرد . اما استفاده از فلزات گرانبها و جواهرآلات مصنوعی به تدریج جایگزین استفاده از سنگ جواهرات می شود . استفاده از سنگهای شفابخش بعد از حکایت شاه آرتور ، پادشاه انگلستان ، با جادوگر خود ، مرلین ، که در غار سنگی زندگی می کرد در میان مردم رواج یافت .

اگر شما خجالت می کشید که در جلوی انظار مردم از این نوع سنگها استفاده کنید برایتان چند توصیه دارم:

کریستالهای شفابخش خود را در یک کیسه کوچک قرار دهید و آن را به گردن خود بیاویزید و در زیر پیراهن پنهان کنید . سعی کنید کریستالهایی انتخاب کنید که نسبتاً مسطح باشند تا کیسه مزبور چندان برجسته نباشد . کریستالها را همچنین می توانید درون کیسه ای کوچکی قرار داده و آن را درون جیب پیراهن خود قرار دهید .

در محل کار خود می توانید کریستالها را به عنوان اشیاء تزئینی در روی میز قرار دهید . اگر کسی راجع به آنها پرسید می توانید در جواب بگویید که جنبه تزئینی دارد یا برای بچه خود خریده اید که به کلاس درس علوم خود ببرد .

در هنگام شب ، کریستالها را می توانید در زیر بالش یا تشک خود قرار دهید . فراموش نکنید که سنگهای شفابخشی خود را حداقل ماهی یکبار بشویید و تمیز کنید .

در ادامه چند سنگ مختلف برای شفابخش مردان انتخاب کرده ام و خصوصیات آنها را برشمرده ام .

 

لعل بنفش

لعل بنفش یا ((سنگ شفابخش اساسی)) یکی از مهمترین سنگهای شفابخش است که قدرت پاک کنندگی و تصفیه نفس را دارد و همه انرژهای منفی را از وجود مرد بیرون می راند . برای دور کردن نیروهای منفی از وجود خویش ، می توانید چند سنگ لعل بنفش را در خانه یا دفتر کار خود نگهداری کنید . اگر از نگرانی و اضطراب رنج می برید یا مشکل تنفسی دارید چند تکه از این سنگ را در جیب پیراهن خود بگذارید تا نزدیک سینه تان باشد . لعل بنفش همچنین برای میگرن و دردهای مفاضل مفید است .

 

حجر سیلان

حجر سیلان یا ((سنگ نیروی جنسی)) ، تقویت کننده نیروی جنسی و قوای جسمانی است . هنگامی که در جریان زندگی روزمره دچار خستگی و محرومیت و بی مهری می گیرید حجر سیلان می تواند قوای تحلیل رفته را به شما بازگرداند و به شما روحیه و نشاط ببخشد . حجر سیلان همچنین تقویت کننده قوای جنسی است .

 

یشم سبز

یشم سبز یا ((کریستال آرامش بخش)) که ((سنگ ورزش)) نیز نامیده می شود تقویت کننده چالاکی و چابکی فرد است . اکثر مردان شرق دور با فواید این سنگ آشنا هستند . کسانی که از این سنگ استفاده کرده اند می گویند پا به پای افزایش سلامتی فرد ، رنگ این سنگ تیره تر می شود و هر چقدر از سلامتی فاصله بگیرید رنگ آن روشنتر می شود . یشم سبز به احساسات و عواطف کوچک ، طلاق ، ضایعه دردناک مرگ نزدیکان ، یا از دست دادن شغل می شود . بعضی ها نیز می گویند این سنگ خوش شانسی می آورد .

 

الماس

الماس یا ((سلطان سنگها)) باعث تقویت انرژیهای درونی فرد می شود و تردید و دودلی و بی ثباتی او را از بین می برد . هر چه کیفیت این الماس بهتر باشد اثر آن بیشتر است . الماس باعث تحرک و شادابی شخص می شود و عزت نفس او را افزایش می دهد .

 

هماتیت

هماتیت یا ((سنگ استرس)) نوعی کریستال است که برای تقویت منطق ، تواناییهای ریاضی ، تفکر منطقی و دانش عمیق بکار می رود . این سنگ همچنین خلاقیت فرد را افزایش می دهد و باعث افزایش تمرکز می شود . هماتیت هر گونه امواج منفی را به سوی صاحب آن باز می گرداند و مانع از استرس و فشار روحی می شود . این کریستال مثل تکه ای آهنربا ، درد پا یا درد کمر را جذب می کند و برای رفع دردهای عضلانی یا مفاصل نیز مفید است . هماتیت برای رفع بیخوابی نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

 

از دیگر سنگهای شفابخش برای مردان ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سنگ لاجورد (lapis lazuli ، تحریک کننده قوای ذهنی و تقویت کننده قوه درک شهودی)، کوارتز سرخ (Rose Quartz ، بر طرف کننده احساسات منفی و تقویت کننده عشق و انعطاف پذیری) ، کوارتز دودی (  Smokey Quartz، بر طرف کننده پرخاشگری و خشونت و وسوسه های شیطانی ، تقویت کننده حس مسئولیت ، شجاعت و اعتماد به نفس

تاریخچه وخاصیت سنگها

اگر در پروازهای هوایی دچار ترس و دلهره می شوید، اگر آرامش خود را از دست داده اید، اگر می خواهید لاغر شوید، اگر کلیه، کبد، کمر و یاقسمت های دیگر بدنتان درد می کند سراغ سنگ ها بروید تا مشکلتان را به راحتی برطرف کنید. سنگ ها تاثیرات شگرفی بر شما و اطرافیانتان می گذارند. باور کنید برای هر مشکلی سنگ چاره گری پیدا می شود.
در ایران هنوز به پدیده سنگ ها و سنگ درمانی به شکل تفننی نگاه می شود. با این حال اولین کلینیک سنگ درمانی در تهران افتتاح شده است. این کلینیک توسط دکتر محمود ساعتچی راه اندازی شده او پزشکی را رها کرده و بیماران را با سنگ ها درمان می کند.

او سالی چند بار نمایشگاه هایی برگزار و سنگ های معجزه آسایش را به نمایش می گذارد. آخرین نمایشگاه او امسال در کاخ سعد آباد برگزار شد و در روز پایانی نمایشگاه ساعتچی به همراه شاگردانش سنگ های خریداران را از نیروهای بد پاک و به آنها انرژی مثبت دادند تا از آنها تاثیر بیشتری بگیرند. او می گوید سنگ راه دور و درازی را طی کرده تا به شما رسیده و انرژی مثبت و منفی افرادی را که با آن تماس داشته اند گرفته است پس باید پاکسازی شود.

تاریخچه سنگ درمانی

علم گمشده نامی است که سنگ درمان گران و گوهر شناسان بر علم ریشه شناسی، طبقه بندی و خواص درمانی سنگ ها گذاشته اند. سنگ درمانی ریشه ای شش هزار ساله دارد. منابع مکتوب زیادی از سابقه آن در دست نیست عالمان اصلی این علم که کاهنان مصری و دانشمندان هندی و چینی بوده اند از ترس آنکه مبادا نسخه های جادویی این روش درمانی به دست اغیار بیافتد و حق انحصاری آنها از بین برود، منابع مکتوب را از میان برده اند. اکنون به غیر از اطلاعاتی مبهم، تکه تکه و ناقص از این رشته درمانی چیز بیشتری در دست نیست اما بسیاری به این علم رو آورده اند تا آن را از نو بشناسند.

این علم امروزه تحت نام (Gem Therapy) به عنوان یکی از رشته های طب مکمل معرفی و طبقه بنده می شود .

در ایران بزرگانی نظیر ابوعلی سینا، خواجه نصیرالدین و ابوریحان بیرونی از خواص سنگ ها آگاه بودند و برای درمان از آنها استفاده می کردند.

با پیشرفت علم فیزیک، این علم بیش از بیش مورد توجه و شناخت قرار گرفته است و از صنعت تا درمان از آن استفاده می شود. همچنین در بسیاری از روش های طبیعت درمانی و انرژی درمانی مانند ریک reiki و پرانا از سنگ ها و کریستال استفاده می شود.

تاثیر سنگ ها بر علوم دیگر

در یونان باستان، به مردم توصیه می شد سنگها را در کیسه چرمی کوچک با خود حمل کنند، به صورت گردنبند به گردن خود بیاویزند یا به صورت پودر یا معجون از راه خوراکی استفاده کنند تا به این وسیله از ارواح پلید، انواع بیماری ها، چشم زخمها و بلایا و فجایع در امان بمانند. ارسطو فیلسوف مشهور یونانی نیز از قدرت ویژه و منحصر به فرد سنگ های شفابخش صحبت کرده است.

اعتقاد به نیروی فوق العاده سنگ ها باعث شده است که از این علم در شاخه های دیگر هم استفاده کنند. در مدیتیشن از سنگ های کریستالی کوارتز استفاده می کنند. آنها معتقدند این سنگ در بازکردن چاکراها تاثیر بسیار بیشتری دارد. برای این کار تکه های کریستالی بزرگی از کوارتز را به صورت دایره می چینند و خودشان در وسط آن قرار می گیرند.

سنگ ها به دنیای جادو و ماوراء الطبیعه نیز راه یافته اند. سنگ درمانان معتقدند که عصای جادوگران قدیمی در سرخود دو تکه سنگ بزرگ داشته که این دو سنگ با تاثیری که روی هم داشته اند قدرت چند برابری به صاحبشان می داده اند. امروزه نمونه هایی از این عصاها توسط درمانگران سنگ دوباره بازسازی شده و اگر بخواهید می توانید یکی از آنها را برای خود تهیه کنید تا قدرت جادویی داشته باشید.

حالا دیگر بسیاری از مراکز ماساژ با استفاده از سنگ های درمانگر این کار را انجام می دهند. ممکن است شما از تاثیرات سنگ ها چیزی ندانید اما تاثیر آنها را حتما حس خواهید کرد. برای هنرمندان زمرد می تواند در افزایش ادراکات شهودی موثر باشد و نبوغ هنری را افزایش دهد.

اگر خلبان یا مهماندار هواپیما هستید و یا به هرعلتی مدام در سفرهای هوایی هستید یا از سفر هوایی واهمه دارید، فیروزه که به سنگ حامی هم معروف است می تواند به شما احساس امنیتی بیشتری دهد. باور کنید سنگ درمانی برای هر مشکلی چاره ای دارد. تا آنجا که این باور وجود دارد به گردن آویختن یاقوت قرمز، پیوند های زناشویی را محکم تر می کند. برای اینکه عشق بین خود و آنکسی را که دوستش دارید افزایش دهید گردن بندی از لاجورد به گردن بیاویزید، چون لاجورد عشق و دوستی را زیاد می کند.

با سنگ ها سلامت باشید

بیشترین ارتباط سنگ درمانی امروزه با علم پزشکی برقرار شده است. سنگ ها تاثیرات شگفت آوری بر جسم و روان می گذارند. اگر چه تاثیر دراز مدت سنگ ها بر انسان و دلایل علمی این تاثیرات هنوز در هاله ای ابهام و تردید است.

کوارتز کریستال طبیعی و تسکین دهنده سیستم عصبی است. این سنگ نیروهای اخلالگر محیط را از بین می برد و باعث آرامش انسان می شود. اگر یک کوارتز در اطاقی که در آن زندگی می کنید داشته باشید انرژی منفی محیط را می گیرد و به شما آرامش می دهد.

سنگ اونیکس اعتیاد را درمان می کند. کاهنان مصری استفاده از این سنگ را به معتادان توصیه می کردند. اونیکس از لحاظ روانی باعث هماهنگی روحی انسان می شود و دلگرمی به زندگی را افزایش می دهد. این سنگ با بالا بردن خود باوری و اعتماد به نفس موجب درمان اعتیاد می شود.

برای درمان کسانی که تمایل به خودکشی دارند و دچار افسردگی هستند از سنگ کریستالی زرد رنگ «سیترین» استفاده می شود. این سنگ ضد افسردگی و نگرانی است و عوارض دیابت را از بین می برد. علاوه بر این ها سوخت و ساز سلولی را هم افزایش می دهد، بنابراین استفاده از آن برای افراد چاق توصیه می شود.

عقیق برای بیماری ها و ناتوانیهای چشمی بسیار موثر است و همچنین دارویی تقویتی برای دستگاههای تولید مثل می باشد و در واقع از روح جدید حمایت می کند زیرا در دوران بار داری بسیار تأثیر برنگیز است .

اوپال از خانواده عقیق، سنگی متعلق به کشور استرالیاست این سنگ فشار خون را افزایش می دهد و افسردگی را از بین می برد به همین دلیل به طلسم خوشبختی معروف است و طرفداران فراوانی دارد.

ذکر و مراتب ذکر

نماز، ذکر و تمامی عبادتها به ویژه هنگامی که با حضور ذهن و توجه عمیق و آگاهی ذهنی برگزار شوند، تمرکز فکری عالی را به دنبال دارند. صرفنظر از ارج و مقامی که برای انجام عبادات، در مکاتب الهی در نظر گرفته شده است، این اعمال تمرکز فکری ملموس و قابل توجهی را نیز به دنبال دارند و هر کس به راحتی می تواند چنین تمرکزی را حس و تجربه کند. اساساً تمام اعمال عبادی انسان، وقتی در درگاه الهی مقبولیت پیدا می کند که روی آن فکر و تمرکز وجود داشته باشد.

پیامبر اسلام می فرمایند: “یک ساعت تفکر بهتر از هفتاد سال عبادت است.” ذکر و عبادت با توجه، پریشانی و شدت فکر را به کلی از بین می برد و ذهن و جسم را پالایش می کند، ضمن آن که آرامش فکری عمیقی را به دنبال دارد. شما اگر افراد عابد را مورد توجه قرار دهید می بینید که عموماً دارای تمرکزی فوق العاده و آرامش روحی عمیق هستند.

ذکر

ذکر که امروزه مکاتب هندی، بوداییها و یوگیها از آن به عنوان “مانترا” نام می برند ریشه ای عمیق در عرفان کهن دارد. می توان گفت تمامی اعمال عبادی انسان به یک طرف، ذکر در طرف دیگر. اولین تأثیری را که ذکر ایجاد می کند و ما به نوعی آن را  گفتیم، تأثیری است که بر آرامش ذهنی و فکری دارد. خداوند در قرآن کریم می فرماید: با ذکرخدا، همه آرامش و اطمینان قبلی ایجاد می شود و ما گفتیم که بیان مداوم یک ذکر باعث فرو رفتن در لایه های عمیق تر مغز و ارتباط با منشأ فکر و شعور خلاق می شود و این منشأ فکر به مثابه همان قسمتهای عمیق دریاست که از سکوت و سکون فراوانی برخوردار است. تأثیرات ذکر چنان فراوان است که هر عابد و سالکی که به سیر و سلوک مشغول است، قبل از همه، رسیدن به آرامش معنوی را از طریق ذکر فراوان جستجو می کند.

خداوند در قرآن همچنین می فرماید: “ای کسانی که ایمان آورده اید، فراوان ذکر خدا را بگویید.”

روش مدیتیشن یا مراقبه که توصیه می کند واژه ای بی معنا را بگویید تا در این بی معنایی تفکری ایجاد نشود و شما سریعتر بتوانید با شعور خلاق و آگاهی عمیق، مرتبط شوید، در مقایسه با ذکر در عرفان کهن، شیوه ای ناقص است که ما در این بحث به تفاوت این دو و برتری عبادت و ذکر بر مراقبه و مدیتیشن می پردازیم.

مراتب ذکر

مرحوم فیض می گوید: “به طوری که ارباب معرفت گفته اند، ذکر را چهار مرتبه است: نخست آن که ذکر بر زبان آید، دوم آن که علاوه بر زبان، قلب نیز ذاکر و متذکر شود، سوم آن که ذکر خدا چنان در قلب ذاکر جای گیرد و بر آن مستولی شود که بازگیری توجه قلب از آن مشکل باشد و چهارم آن که بنده خدا یکسره در ذکر غرق شود به طوری که دیگر نه به ذکر و نه به قلب خود توجه دارد.” چنان که ملاحظه می کنید ذکر در همان مرحله نخستین، با مراقبه منافات دارد. در مدیتیشن، مدام در ذهن تکرار می کنند و مطلقاً لب و زبان تکان نمی خورد. حتی به مراقبه کنندگان توصیه می کنند که مراقب باشند زبانشان تکان نخورد. حال آن که در ذکر عرفانی، ذکر الزاماً باید بر زبان جاری شود. شاید این به همان موضوع تلقین به نفس بر می گردد، اگر تلقین به نفس با زبان انجام شود و در ذهن به آن فکر کنیم، آمرانه تر و تأکیدی تر می شود و در ناخودآگاه بهتر نفوذ می کند. همیشه تلقین به نفس با صدای بلند نسبت به تلقین ذهنی، برتری و ارجحیت دارد. در مرحله دوم، مراقبه واقعی شروع می شود. شخص باید مواظب باشد که فکرش به جایی دیگر نرود و تمام قلبش متوجه ذکرش باشد.

عرفا می گویند: مهمترین و دشوارترین مرحله فکر، همین مرحله است. مسلماً وقتی شما می خواهید تمام توجه خود را متوجه ذکر خود کنید، مدام حواستان پرت و متوجه چیزهای دیگر می شود. اینجا باید فوراً برگردید و به ذکر خود معطوف شوید و در این توجه قلبی به ذکر و برگشت فکری به آن بسیار مداومت کنید. هرگز نباید به ذهن خود اجازه پریشانی و پرسه زدن در هر سو بدهید. دومین نقص مدیتیشن اینجاست که شما هنگام بیان مانترا به فکر خود اجازه می دهید که به هر سو برود. نه از فکر جلوگیری می کنید و نه مجازید متوجه مانترا باشید. سومین مرحله، مرحله ای است که در آن شخص چنان در ذکر خود فرو رفته که برایش مشکل است به چیز دیگری فکر کند.

این مرحله نشانه آن است که شخص کم کم به لایه های عمیق تر مغز و به آن آگاهی خالص و ناب دست یافته است. پس از آن مرحله چهارم است که شخص کاملاً در ذکر خود غرق می شود و این غرقه شدن چنان است که همان واژه ذکر می تواند حجاب ذاکر شود. یعنی این که خود واژه، بی معنا و بی مفهوم می شود و شخص در معنی واقعی آن جاری می گردد. ذکر تنها وسیله ای برای جاری شدن در یک مفهوم است و تمامی مفاهیم و معانی عمیق در عمق ناخودآگاه ما نهفته است. اینجا همان مرحله ای است که در مراقبه می گویند نه فکر وجود دارد و نه مانترا. در این منشأ فکری و این شعور خلاق و آگاهی ناب همه چیز نهفته است. عشق الهی، محبت بیکران، روشن بینی، خلاقیت، شفا، رشد، تکامل، ثروت، توانگری، صمیمیت، تفاهم، قاطعیت و . . .

یک تفاوت بزرگ دیگر

یک تفاوت اساسی در مدیتیشن و عرفان، تفاوت در مانترا و ذکر است. مدیتیتورها می گویند: مانترا باید بی معنی باشد تا تفکری ایجاد نشود و ارتباط، سریع باشد. عرفا می گویند: باید در ابتدا معنی دار باشد، جهت دار باشد، هدف دار باشد، و پس از تکرار فراوان، ذکر، خود به خود حذف می شود و شخص از واژه دور می گردد. آنها که اهل مراقبه اند می گویند فرآیند پالایش خود به خود صورت می گیرد و شخص به پاکی درون می رسد. آنها که اهل تصوف و عرفانند، می گویند ابتدا باید معنی و تفکر باشد تا القاء انجام شود تا پیامهای مثبت به درون فرستاده شود و بعد از آن این مثبتها به مبارزه با منفیها برخیزند و درون به این صورت پالایش و پاک شود.

همه  اینها را نه برای آن گفتیم که مدیتیشن را نفی کنیم بلکه خواستیم متذکر شویم که مراقبه یکی از دهها تکنیک مؤثر و نتیجه بخش در ایجاد آرامش و تمرکز است اما در مقام مقایسه با ذکر عارفانه، ذکر، کاملتر و مؤثرتر است. ممکن است عبادت و ذکر برای شما نتیجه سریع ندهد. این یا به آن دلیل است که شما از ذهن و قلب خود برای توجه مراقبت نمی کنید و یا این که هنوز پالایش نشده اید. تمرکز و روشن بینی از یک درون پاک و تصفیه شده بسیار آسان تر است تا یک درون آلوده، مضطرب و منفی. در ذکر نیز مانند مراقبه باید بدون انتظار تمرین کنید. حتی به قصد رسیدن به آگاهی درون و آرامش خلاق و تمرکز فکر، نباید این کار را انجام دهید. اینها همه نتیجه جنبی ذکرند که خود به خود پدید می آیند. هرچه بیشتر در ذکر خود مداومت کنید و روزهای متوالی را به آن مشغول شوید، نتیجه بهتر و بیشتر می گیرید. آخرین تفاوت ذکر و مراقبه این است که در مراقبه می گویند: روزی دوبار و هر بار بیست دقیقه تمرین کنید اما در ذکر شما پایان ندارید.

پیامبر اکرم می فرمایند: “هر چیز را حد معینی است مگر ذکر را که در آن حد و پایانی مقرر نگردیده است.” ذکری که شما بر زبان می آورید می تواند هر یک از اسماء الهی باشد.


 
comment نظرات ()